Този, прочее, блажен и преподобен наш отец Методий, архиепископ на Горна Морава, е брат на преподобния Кирил Философ, първия учител на славянски книги, който е родом солунянин.
Този Методий бе със своя брат при сарацините и хазарите, учейки ги с него на православната вяра. Като преминаха през всички преждеспоменати земи и обучиха ученици в Морава, и ги взеха, те отидоха в Рим. А римляните нарекоха делото на двамата свято и апостолско; и ръкоположиха славянските ученици за презвитери. Блаженият Кирил пък почина съвсем скоро.
Адриан, римският папа, ръкоположи и блажения Методий за архиепископ на престола на апостол Андроник в Панонската област. Там, докато поучаваше, той претърпя много напасти и пакости от франкските епископи и презвитери, противопоставящи се на правата вяра според пустословието на Григорий Диалог [Двоеслов].
Докато пребиваваше в Моравската земя, [Методий] преведе всичките 60 книги на Стария и Новия завет от гръцки на славянски в третия индикт на 6-хилядната триста четиристотин и трета година при княз Светополк; гръцки цар беше Василий, а на българите — от Бога [дадения] княз Борис, крал на немските хора — [Людовик].
И той, като научи своите ученици на правата вяра, и като предрече за своята смърт три дни по-рано, почина в Господа с мир. А [тялото му] лежи във Великата моравска църква от лявата страна, в стената зад олтара на света Богородица. Предал душа в ръцете на Бога, той прие царството небесно. С молитвите им, Христе, спаси душата [ни].
Проложно житие на Константин-Кирил и Методий. Превод Кл. Иванова. Стара българска литература, т. ІV. 1986.
http://www.kroraina.com/knigi/zv/zv4_2.html
Prof. Vasilka Tapkova-Zaimova
Преди 13 години
Няма коментари:
Публикуване на коментар